Wystawa „Taki Pana Charakter” – Paweł Bajew

31 maja w korytarzu Oratorium, Lubelskiego Centrum Kultury, otwarto wystawę fotografii Pawła Bajewa pt. „Taki Pana Charakter”. Zbiegło się to z zaprezentowaniem się autora szerszej publiczności – uczestnikom kolejnej edycji Akademii Odkryć Fotograficznych.

Przyznam, że twórczości Pawła Bajewa wcześniej nie znałem; fakt powstania ogromnego skandalu po opublikowaniu słynnej „kanapy”, na okładce Lubelskiego Informatora Kulturalnego ZOOM, także umknął mojej uwadze…

Kilka słów o samej wystawie: zaprasza na nią plakat z autoportretem autora. Paweł, jako gniewny młodzieniec, spoglądającego na nas trochę dumnie, trochę po szelmowsku. Ubrany w przepocony podkoszulek, do tego z wykałaczką w zębach wzbudza uśmiech ale i pytanie: jaki sens ma ta prowokacja? Całe szczęście wszystko się wyjaśnia, bo autor wystawy jako artysta ma na prawdę dużo do powiedzenia. I nie tylko o prowokację tu chodzi. 

Przy bliższym poznaniu Paweł okazuje się człowiekiem otwartym i bezpośrednim. Do swoich prac nie dorabia żadnej ideologii. Dla niego istotą, pretekstem do ich powstawania jest już sama uroda obrazu, jego kompozycja, kolorystyka. Dlatego w twórczości Pawła nie należy szukać sensu na siłę (podkreślił to zresztą w rozmowie ). Co do samej prowokacji: Paweł Bajew rzeczywiście sobie na nią pozwala – ale trzeba dodać że nie jest ona tania. Autor zmusza nas do myślenia, czasem do znalezienia w wyobraźni rysu psychologicznego bohatera przedstawianego na zdjęciu.  Ale. Jeśli nie mamy ochoty na myślenie, możemy z miejsca podziwiać kolory, szalone inscenizacje i ciekawe zabiegi formalne. 

Tak wiec jeśli już rzeczywiście chcemy interpretować „bajewową fotografię” mamy  w pełni wolną rękę. I bardzo dobrze, bo o to w końcu w sztuce chodzi.

Wystawę „Taki Pana Charakter”  można oglądać do 15 czerwca 2014r w C.K. w Lublinie.

Zapraszam, na wywiad z autorem, który w ciekawy sposób przybliża nam swój twórczy świat.

o autorze

Krzysztof Cześniak

MacGyver losu. Był... no właśnie, kto mnie poznaje, dziwi się ile tego było. To już historia, nastąpił bilans nowego otwarcia. Obecnie fotoamator, czasami coś napisze... www.czesniak.com