Obrazy z nurtu sztuki ludowej – Adam Koguciuk

http://www.babach.eu/wp-content/uploads/2014/06/DSCF0656.jpghttp://www.babach.eu/wp-content/uploads/2014/06/DSCF0656.jpgObrazy z nurtu sztuki ludowej – Adam Koguciuk


Obrazy Adama Koguciuka, czyli pomysłowość i prostota przekazu

obrazy-adam-koguciuk

Adam Kogociuk – ma 51 lat, maluje od 36 lat. Jest synem legendarnego malarza ludowego Stanisława Kogociuka. Otrzymał wiele nagród, a jego obrazy w swych kolekcjach mają liczne muzea. Przez wiele lat mieszkał, wystawiał i sprzedawał w…Paryżu. Aktualnie w każdy weekend można go spotkać… na Rynku w Kazimierzu. Jego pełne humoru i refleksji obrazki można kupić za… 50zł.

(fot. Maks Skrzeczkowski)

Od Redakcji: Maks, dziękujemy że odkryłeś przed nami postać pana Adama. Podobają nam się jego artystyczne działania, dlatego też począwszy od dziś co tydzień będziemy publikować obrazy jego autorstwa. Tak oto narodziła się mała świecka tradycja :)

Dla ciekawskich: wiecie czym charakteryzuje się sztuka ludowa? Za Wikipedią:

Sztuka ludowa – całokształt działalności artystycznej społeczności lokalnej, na ogół wiejskiej. Obok twórczości, którą nazywa się plastyką do sztuki ludowej zalicza się też muzykętańcelegendybajkipoezję ludową oraz całą artystyczną stronę zwyczajów i obrzędów ludowych. Wszystkie te zjawiska były nierozerwalnie związane ze sobą oraz z życiem wsi i tworzyły kulturę ludową.

Wytwory sztuki ludowej nie są samodzielnymi dziełami sztuki, lecz zawsze pełnią określoną funkcję w życiu wsi, a ich wartość artystyczna idzie w parze ze znaczeniem użytkowym. Sztuka ludowa zaspokajała istotne potrzeby wsi, a chłopi w ramach gospodarki samowystarczalnej, zdani byli na własną wytwórczość we wszystkich dziedzinach życia. Podstawowymi wyrobami rękodzieła ludowego są tkaniny, hafty i koronki, stroje ludowe, wyroby kaletnicze, kowalskie i odlewnicze, wyploty ze słomy, wikliny i korzeni, galanteria drewniana, meble oraz wyroby garncarskie i ceramiczne.

Od połowy XIX wieku teoretycy sztuki podejmowali problem zanikania rękodzieła w warunkach industrializacji. W Anglii byli to John Ruskin i William Morris, w Niemczech Walter Gropius (idea sztuki życia codziennego).”

o autorze

Maks Skrzeczkowski

Fotograf, podróżnik, pedagog