INNE BRZMIENIA : Lublin 8-12 lipca 2015

LOGO_LUBLIN_NAZWA_DATA.jpg

Kolejna edycja Inne Brzmienia Art’n’Music Festival, obędzie się w dniach 8-12 lipca. Festiwal jest częścią projektu Wschód Kultury, będącego platformą współpracy kulturalnej miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. W 2015 roku Wschód Kultury będzie realizowany po raz trzeci. Przedsięwzięcie powstało dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych, samorządów wschodniej Polski oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przez pięć dni festiwalu w Lublinie zaprezentuje się dwadzieścia zespołów i projektów muzycznych, pojawią się artyści z aż 13 krajów świata.

Podczas najbliższej edycji będzie można posłuchać na żywo dwóch legend światowej sceny, reprezentujących dwie różne estetyki i podejścia do obcowania z dźwiękiem. Występ artystów w Lublinie w ramach Wschodu Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival, będzie z pewnością jednym z najmocniejszych akcentów koncertowego lata w Polsce.

 

TONY-ALLEN.jpg

Tony Allen

Wybitny perkusista, obok Feli Kuti największy  z mistrzów i prekursorów stylu muzycznego zwanego afrobeat. Pochodzi z Nigerii i tam zaczynał swoją muzyczną podróż, czerpiąc z tradycyjnych afrykańskich brzmień i łącząc je z muzyką funky, jazzem czy reggae. Dziś Tony Allen jest światową gwiazdą, prawdziwą osobowością sceny world music, jego albumy sprzedają się na całym świecie, zaś on sam współpracuje ze ścisłą czołówką gwiazd muzycznych takich jak choćby Jimi Tenor czy Damon Albarn. Właśnie Albarn – lider Blur i Gorillaz, jest gościem specjalnym na najnowszej, znakomitej płycie Allena “Film of life”. Sam Tony Allen od jakiegoś czasu mieszka i pracuje w Paryżu, a do Lublina zabierze swoją wyjątkową, dziesięcioosobową orkiestrę, która jest gwarancją niezapomnianego koncertu. Więcej o wykonawcy: [www] [facebook]

Einstürzende-Neubauten.jpg

Einstürzende Neubauten

Legenda światowej alternatywy. Zespół stworzony w Berlinie, w 1980 przez Blixe Bargelda – jednego z najciekawszych artystów niemieckich ostatnich 40 lat. Bargeld znany jest szeroko jako kreatywny kompozytor, multiinstrumentalista, poeta, prawdziwy człowiek kultury. Przez wiele lat współpracował m.in. z Nickiem Cavem, tworząc z nim kultową formację The Bad Seads, w której grał na gitarze. Co do samego Einstürzende Neubauten, zespół nagrał kilkanaście albumów, z czego wiele z nich, jak choćby  “Ende Neu”, “Silence is sexy” czy “Haus der luge”  zalicza się dziś do kanonu muzycznej awangardy i elektroniki. Także najnowsza płyta “Lament” została świetnie przyjęta przez krytyków i widownię, stając się jednym z wydarzeń muzycznych 2014 roku.
Więcej o zespole: [www] [facebook]

 

Inne Brzmienia Art’n’Music Festival, jako część projektu Wschód Kultury, musi mieć silną reprezentację artystów z krajów Partnerstwa Wschodniego. W tym roku gośćmi będą m.in. ukraiński Atomic Simao – pochodzący z Kijowa wybuchowy sekstet łączący jazz, psychodelicznego rocka i funky oraz prawdziwy hit Internetu, gruzińskie Trio Mandili. Te trzy młode dziewczyny szturmem zawojowały swoją ojczyznę, bijąc wszelkie rekordy popularności.
Polskę reprezentować będzie zespół Variete, legenda naszej kontrkultury. Muzycy zaprosili do współpracy instrumentalistów z Litwy i ten koncert, będzie prawdziwą gratką dla fanów nowej fali, brzmień bardziej poetyckich, mrocznych i dekadenckich.

 

Atomic-Simao.jpg

Atomic Simao

Pochodząca z Kijowa formacja to dziś jedna z największych nadziei ukraińskiej sceny offowej. Artyści w przemyślany i ciekawy sposób łączą jazzowe tematy z ekspresją improwizacji, rockowym zacięciem, dynamiką muzyki funky oraz elektronicznym brzmieniem. Gatunki w jakich się poruszają to m.in. acid jazz, space rock czy psychedelic. Ich kompozycje i sposób grania przywołują od razu pozytywne skojarzenia z dokonaniami Cinematic Orchestra czy Tortoise, a jeśli porównać ich do polskich artystów, najbliżej im do stylu Contemporary Noise Sextet. Atomic Simao ma ogromny potencjał, aby szerzej zaistnieć na muzycznej mapie Europy, a tegoroczny festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia może się w istotny sposób do tego przyczynić. Na Ukrainie grupa w szybkim tempie zdobywa nowych fanów, czas na resztę Europy. W skład zespołu wchodzą: Jora Valchuk – perkusja, Dima Dudko – saksofon, Nikita Gavrilenko – bass, Jenya Sophiychuk – gitara, Andrey Volkoff – klawisze, pady, sample, Andrey „Bart” Dvoryashin – perkusjonalia, Korg Kaoss pad, sample i wokal. Więcej o formacji: [facebook]

 

Trio-Mandili.jpg

Trio Mandili

Fenomen prosto z Gruzji – zespół trzech młodych wokalistek, który stał się absolutnym hitem Internetu i przebojem wdarł się na światowe rynki muzyczne. Grupa w składzie: Anna Chincharauli, Tatia Mgeladze i Shorena Tsikarauli w szybkim tempie stała się jednym z czołowych „towarów eksportowych” Gruzji i zyskuje rzesze fanów na całym świecie. Wszystko zaczęło się od opublikowania amatorskiego nagrana na kanale YouTube, na którym dziewczyny śpiewają tradycyjną, gruzińską piosenkę. Niespodziewanie dla wszystkich, łącznie z samymi wokalistkami, wideo osiągnęło zawrotną oglądalność. Tak powstało Trio Mandili. Na festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia będzie zatem niepowtarzalna możliwość sprawdzenia, jak skład, znany dziś na całym świecie z Internetu, prezentuje się na żywo. Więcej o dziewczynach: [www] [facebook]

 

Variete.jpg

Variété + Neda Malūnavičiūtė + Jan Maksimovič

Specjalna polsko-litewska kooperacja, która ma szansę być jednym z najbardziej frapujących projektów podczas tegorocznego festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. Variété to nowofalowa grupa muzyczna założona w 1983, jedna z absolutnych legend i prekursorów tego gatunku w Polsce. Od samego początku wokalistą i autorem tekstów grupy jest Grzegorz Kaźmierczak. Zespół ma na koncie siedem płyt, a ostatnia z nich, „Piosenki kolonistów”, ukazała się w 2013 roku, zasłużenie zbierając bardzo pozytywne recenzje. W najnowszym projekcie artyści zaprosili do współpracy wybitnych przedstawicieli litewskiej sceny jazzowej. Połączenie transowej, nowoczesnej muzyki Variété z poezją Grzegorza Kaźmierczaka i jazzowym kolorytem flecistki i wokalistki Nedy Malūnavičiūtė oraz saksofonisty Jana Maksimoviča daje naprawdę unikalny efekt. Polsko-litewski projekt to gwarancja wysokiej jakości wykonania, bogactwo dźwięków i kontekstów oraz ogromna wartość dodana towarzysząca temu artystycznemu spotkaniu. Więcej informacji: [www] [facebook]

 

Bardzo ciekawą propozycją jest rozpoczęta przy okazji poprzedniej edycji Innych Brzmień, prezentacja niezależnych wytwórni fonograficznych. W tamtym roku zaprezentowano bogaty dorobek wytwórni Oli i Mikołaja Trzasków – Kilogram Records.
Zapraszamy do lektury artykułu z tamtego wydarzenia : „Kilogram Records” – wytwórnia z pasją

guerilla-logo.jpg

W tym roku w Lublinie gościć będziemy Guerillę Records, czyli jedną z najprężniej dziś działających czeskich wytwórni niezależnych, prowadzoną od początku przez znawcę i entuzjastę tamtejszej alternatywy – Vladimira Drapala. Ta zasłużona oficyna skupia w sobie zarówno legendarne składy takie jak choćby The Plastic People of the Universe, DG307 czy Pólnoc, ale regularnie otacza opieką także kolejne młode zespoły. Dzięki konsekwencji i systematycznej pracy wytwórni, czeska scena od dłuższego czasu przeżywa dynamiczny rozwój. Podczas festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia zaprezentujemy cały katalog współczesnej Guerilla Records oraz porozmawiamy z jej twórcami o kondycji alternatywnej sceny naszych południowych sąsiadów.

 

eastreet-3.jpg

Nieodłączną częścią festiwalu jest wystawa Eastreet. To kolejna, trzecia już edycja jedynej na świecie tak dużej prezentacji fotografii ulicznej z Europy Wschodniej. Na wystawę złożą się prace prezentujące przestrzeń publiczną krajów Europy Wschodniej, wybrane przez kuratorów w ramach otwartego konkursu. Najlepsze fotografie zostaną profesjonalnie przygotowane do ekspozycji i zaprezentowane podczas lubelskiej edycji Wschodu Kultury. Wystawie towarzyszyć będzie specjalny katalog z informacjami o prezentowanych autorach oraz dyskusja na temat fotograficznej dokumentacji przestrzeni publicznej z udziałem urbanistów, artystów, fotografów.

 

To tylko część atrakcji zaplanowanych na tegoroczną imprezę. Rekomendujemy pilne śledzenie strony Inne Brzmienia Art’n’Music Festival i profilu na facebook’u
Serdecznie zapraszamy do Lublina!
Inne Brzmienia Art’n’Music Festival, to niezapomniane wrażenia artystyczne, podane w pięknej scenerii lubelskiej starówki.

 

oprac. na podstawie materiałów dla mediów, udostępnionych przez organizatora

o autorze

Krzysztof Cześniak

MacGyver losu. Był... no właśnie, kto mnie poznaje, dziwi się ile tego było. To już historia, nastąpił bilans nowego otwarcia. Obecnie fotoamator, czasami coś napisze... www.czesniak.com